Esimese unefaas – une algus
See tähendab unne vajumist, kus meie ajutegevus aeglustub, samuti aeglustub südame töö, silmade liikumine ja hingamine, lihased lõdvestuvad. See faas kestab keskmiselt 5-10 min.
Teine unefaas – kerge uni
See faas kestab umbkaudu 10–60 min, olles varastel öötundidel lühem ja pikenedes hommik lähenedes. Teises faasis kehatemperatuur langeb, silmade liikumine peatub, hingamine ja südamelöögid muutuvad regulaarsemaks. Teises faasis toimub meie eelnenud päeva mälestuste töötlemine, korrastamine ja talletamine.
Kolmas unefaas – sügav uni
Sügava une faasis on meie lihased lõdvestunud, vererõhk langeb ja hingamine aeglustub. Siin oleme kõige sügavamas unes ning siin faasis toodab meie keha kõige rohkem kasvuhormooni, mis meie kehas saab käivitada uuenemiseks ja parandamiseks vajalikud protsessid, toimub ka lihasmassi areng, tugevneb ka immuunsus. Sügava une faasi iseloomustavad kõige aeglasemad ajulained. See faas kestab umbes 20–40 minutit, kuid erinevalt kergematest unefaasidest on sügav uni varastel öötundidel pikem ja lüheneb hommiku lähenedes.
Mida varem magama lähme, seda rohkem aega on meil võimalik sügava une faasis veeta ja puhanumalt hommikul ärkame. Seega, kui vähegi võimalik, mine enne südaööd magama (soovitatavalt hiljemalt 22:00-23:00), sest just une hakul on sügava une staadiumid kõige pikemad.
Neljas unefaas – REM uni
REM une ajal meie aju muutub jälle aktiivseks. Ajulained sarnanevad selles faasis kõige rohkem ärkveloleku ajal toimuvaga. Ajus toimub suurem aktiivsus, kuid keha muutub liikumatuks. REM une faasis toimuvad ajus mäluga seotud protsessid. Siin faasis aju töötleb ja talletab emotsioonidega seotud mälestusi. Esimene REM une faas algab tavaliselt 90 minutit pärast uinumist ning kestab 10-60 min, sõltuvalt kellaajast ja muudest asjaoludest. REM une faasid muutuvad hommiku lähenedes pikemaks.
Magades ei läbi me neid nelja faasi järjekorras. Kui saame rahus magada, siis on unefaaside järjekord selline:
- Uni algab esimese faasiga
- Teine faas ehk kerge uni
- Kolmas faas ehk sügav uni
- Teine faas ehk kerge uni
- REM uni
Ideaalis võiks täiskasvanud inimene läbida neid une faase öö jooksul umbes viis korda ehk viis unetsüklit. Öö jooksul une faaside kestvused muutuvad, kuid kokku kestab üks tsükkel ligikaudu 1,5 tundi.
Tihti räägitakse sügava une puudusest. Uuringutest on leitud, et regulaarne treening ja liikumine suurendab just aeglaste ajulainetega ehk sügavat und. Sügava une staadiumis on meie kehal võimalus uueneda ja lihasmassil areneda. Seega une ja treeningu vahel on otsene kahesuunaline seos. Trenn aitab paremini magada ja piisav uni aitab treeningutel maksimaalsemaid tulemusi saada.
Autorist:
Kreete Suvi
Litsenseeritud personaaltreener
On aidanud paljudel inimestel jõuda soovitud eesmärkideni, olles nii teenäitajaks, kui ka motiveerijaks.
Instagram: @KreeteSuvi
Facebook: @KreeteSuvi
Veebileht: www.summerfit.ee
