Udused prillid võivad olla tüütud, aga ka ohtlikud – seepärast räägime erinevatest lahendustest, millest üks on uduvastane vahend. Hägused prillid võivad raskendada nägemist, eriti külmematel perioodidel või järskude temperatuurimuutuste tulemusel. Hea uudis on aga see, et prillide hägustumise vältimiseks on mitmeid viise.
Selles artiklis räägime: miks prillid üldse muutuvad uduseks, milliseid probleeme see võib põhjustada ja kas sellele on pikaajalist lahendust. Samuti tutvustame, mis on uduvastane vahend, kuidas see toimib ja kui tõhus see ikkagi on.
Miks prillid lähevad uduseks?
Prillid muutuvad uduseks, kui soe ja niiske õhk puutub kokku jahedama pinnaga, siinpuhul prillidega. See juhtub seetõttu, et soe õhk sisaldab veeauru, mis kondenseerub jahedamal pinnal, moodustades pisikesed veetilgad. Sama protsess toimub ka siis, kui hingata külma akna või peegli peale, jättes sinna uduse, kondenseerumisel tekkinud kihi.
Prillide puhul süvendab probleemi asjaolu, et need asuvad meie näo lähedal, mistõttu jääb soe ja niiske õhk sinna justkui hõljuma. Seetõttu on prillide uduseks muutumine probleemsem, kui mõne muu pinna, mis on näost kaugemal, hägustumine.
Teine tegur, mis võib prillide uduseks muutumisele kaasa aidata, on temperatuurierinevus prillide sise- ja väliskülje vahel. Kui astume näiteks külmast ruumist sooja, võib järsk temperatuurimuutus põhjustada prillide udustumist hetkega.
Kas udused prillid võivad tekitada probleeme?
Udused prillid võivad olla midagi enamat kui lihtsalt tüütu. Mõnes olukorras võivad need põhjustada ohtlikku olukorda. Näiteks kui sõidame auto või jalgrattaga, võivad hägustunud prillid piirata meie nägemist, mistõttu on raske näha takistusi või teisi sõidukeid teel. Ja see omakorda võib suurendada õnnetuste ohtu, eriti hämarates tingimustes.
Samamoodi võivad hägused prillid olla probleemiks inimestele, kes töötavad tööstusharudes, kus selgelt nägemine on oluline, näiteks tervishoiutöötajatele, laboritehnikutele või kokkadele. Nendel kutsealadel võivad hägused prillid takistada nende võimet teha oma tööd ohutult ja tõhusalt.
Kuidas saab prillide uduseks muutumist lahendada?
Õnneks on mitmeid viise, kuidas vältida prillide udustumist, alates lihtsatest igapäevastest nippidest kuni spetsiaalsete vahendite kasutamiseni:
– Reguleeri oma prille
Üks lihtsamaid viise, kuidas vältida prillide hägustumist, on prillide reguleerimine. Kui prillid on liiga lõdvad, võib soe ja niiske, hingamisel eralduv õhk tekitada udusust, kondenseerudes prillide pinnale. Seevastu kui prillid on liiga tihedad, võivad need tekitada tihendi, mis hoiab sooja õhu ja niiskuse läätsede vastas kinni.
Et vältida seda probleemi, proovige reguleerida prillide ninapadjad ja sangad nii, et oleks tagatud mugav, kuid pinguldatud istuvus. Samuti on variant kasutada sisseehitatud uduvastase kattega prille, mis aitavad vältida niiskuse kogunemist prilliklaasi pinnale.
– Kasuta puhastusvahendit
Teine lihtne ja tõhus viis prillide udustumise vältimiseks on nende puhastamine neutraalse puhastusvahendiga. See tekitab läätsedele õhukese kihi, mis toimib pindaktiivse vahendina, takistades veepiiskade kleepumist prillide pinnale.
- pese oma käed neutraalse, niisutavate ainete vaba seebi ja veega;
- puhasta prille käesooja vee all, et klaasidel olevast tolmust ja mustusest vabaneda. Vältida liiga kuuma vett, sest järsk temperatuurimuutus võib rikkuda klaaside pinda;
- kasutada neutraalset pesuvahendit, näiteks niisutavate ainete vaba nõudepesuvahendit;
- puhasta õrnalt prilliklaasid ja raam, et vabaneda mustusest, higist jms;
- loputa hoolikalt, et ei jääks määrdunud kihti;
- kuivatada klaasid mikrofiiberlapiga, pühkides klaase suunaga nina poolt prillisanga poole. Vältida nende pühkimist pabertaskurätikuga vms, sest see võib jätta triipe ja klaasi pinda kriimustada
– Uduvastane vahend
Mugavam ja kauakestvam lahendus võib olla uduvastase sprei kasutamine. Need pihustid sisaldavad kemikaale, mis takistavad veepiiskade tekkimist prillide pinnale, hoides läätsed uduvabad.
Enne sprei pealekandmist veendu, et prillid on puhtad ja kuivad. Loksutage pihustuspudelit hästi ja hoidke seda umbes 15 cm kaugusel prilliklaasidest. Pihustage õhuke, ühtlane kiht lahust prillide mõlemale klaasile ja kasutage mikrofiiberlappi. Vältida klaaside liiga tugevat hõõrumist, sest see võib kahjustada peegeldusvastast katet või kriimustada pinda.
Kui sprei on peale kantud, laske sellel paar minutit kuivada. Mõne udususevastase sprei puhul on vaja teha täiendavaid toiminguid, näiteks loputada prille veega või pühkida üleliigne lahus ära, seega lugeda kindlasti kasutatava toote juhiseid.
Oluline on märkida, et kuigi uduvastased pihustid võivad olla tõhusad, ei pruugi need kõigis olukordades kõigile sobida. Sellised tegurid nagu prilliklaaside tüüp, kliima ja tegevused võivad kõik mõjutada sprei toimimist. Lisaks võib mõnel inimesel tekkida ärritus või muud kõrvalmõjud sprei kemikaalide tõttu, seega on oluline testida toodet kõigepealt prilliklaaside väikesel alal.
Üldiselt võib uduvastase sprei kasutamine olla mugav ja tõhus viis, kuidas vältida prillide udustumist. Valida kvaliteetne toode, järgida juhiseid ja kaaluda ka muid ennetusmeetmeid, nagu prillide sobivuse reguleerimine või nende puhastamine puhastusvahendi ja veega.
Kokkuvõttes võivad prillikandjate jaoks udused klaasid olla tüütud ja mõnes olukorras isegi ohtlikud. Õnneks on mitmeid viise, kuidas vältida prillide hägustumist, sealhulgas prillide sobivuse reguleerimine, prillide puhastamine seebi ja veega ning uduvastase sprei kasutamine.
Parimat ja kõigile sobivat lahendust ei ole olemas, sest see kõik sõltub suures pildis individuaalsest vajadusest ja eelistusest. Olenemata sellest, kas kasutate uduvastast vahendit, prillide kohandamist või mõnda muud meetodit, on kõige olulisem leida toimiv lahendus, mis aitab näha selgelt ja ohutult.
Uduvastane puhastusvahend, mida soovitame
Komplektis: C-Well sprei + puhastuslapp, mis sobib kõikide optiliste mineraal- ja plastikläätsede puhastamiseks.
Sprei puhastab läätsed mustusest ja rasvast ning kaitseb niiskusest tekkiva udu eest.
0 Kommentaari postitusele “Uduvastane vahend – lahendus udustele prillidele”